Autonomiczne samochody

Autonomiczne samochody

Gartner – agencja analityczno-doradcza, co rok przygotowuje 10 najbardziej wyraźnych trendów. Już wcześniej omówiłem je na rok 2017, teraz skupię się na roku 2018.  Jak łatwo można się domyślić na pierwszym miejscu znajduje się tak zwana sztuczna inteligencja. Zaznaczono tam, że możliwość firm do korzystania ze sztucznej inteligencji w celu usprawnienia procesu decyzyjnego, stworzenia nowych modeli biznesowych i ekosystemów oraz  stworzenia nowych doświadczeń dla klientów, będzie przynosić swoje owoce do roku 2025.

Kolejne dwa miejsca również są związane z uczeniem maszynowym. Na drugim miejscu, były inteligentne aplikacje oraz inteligentna analityka, a na trzecim znalazły się inteligentne rzeczy.

Porównując z poprzednim rokiem widać, że czołówka została podobna i jeszcze bardziej się rozkręca. Z drugiej strony, warto pamiętać, że teraz jest dużo przypadków, kiedy firmy próbują zacząć stosować uczenie maszynowe na poziomie emocji. To jednak wymaga przejścia pewnych kroków. Jeśli jesteś osobą decyzyjną, polecam posłuchać odcinku z Wojtkiem: Data Driven Organisation. Technologia jest ważna, ale warto pamiętać o wadze kultury w Twojej firmie.

Karol Majek
Karol Majek

Dzisiejszym tematem są samochody autonomiczne. To jest jedna z najbardziej widocznych gałęzi jeśli chodzi o zmiany w przyszłości. Gościem jest Karol Majek – jeden z najlepszych znanych mi specjalistów w tym zakresie w Polsce. Co bardzo mnie cieszy jest on praktykiem.

Poruszyliśmy kilka tematów, zaczynając od tego czy nasze dzieci będą potrzebować prawo jazdy i kończąc na bardziej śmiesznych, ale jednak kreatywnych tematach – np. rozmawiając o autonomicznych trampkach.

Karol przygotował dla Ciebie prezent – “Samochody autonomiczne”, ale o tym więcej będzie na końcu. Wtedy powiem też trochę o pierwszej rocznicy BiznesMyśli.

To zaczynamy…


Cześć Karol. Przedstaw się kim jesteś, czym się zajmujesz, gdzie mieszkasz?

Cześć Vladimir, jestem obecnie jednym z pierwszych inżynierów samochodów autonomicznych w Polsce, po kursie Self Driving Car Engineer Nanodegree by Udacity. Skończyłem studia na Politechnice Warszawskiej z tytułem magistra inżyniera robotyki mobilnej.

Przez kilka lat zajmowałem się nauką, obecnie chcę kłaść większy nacisk na wdrożenia. Mieszkam pod Warszawą, natomiast często wyjeżdżam na różne konferencje czy zawody. Ostatnio byłem trzy miesiące w Instytucie Fraunhofera, i pracowałem tam nad tworzeniem fotorealistycznych modeli otoczenia, na podstawie obrazu z kamer oraz skanerów laserowych przez robota autonomicznego.

No to tyle ciekawych rzeczy mam nadzieję, że to wszystko rozwiniemy w tym odcinku. A teraz dość standardowe pytanie co ostatnio czytałeś?

Ostatnio czytałem bardzo ciekawą książkę „Świt robotów”. Ta książka opowiada nam czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy. Jest to bardzo ciekawa pozycja.

Bardzo fajna książka ja też ją przerabiałem, biorąc pod uwagę, że ta książka bodajże była wydana kilka lat temu a świat zmienia się szybciej niż myślisz, to bardzo trafnie tam były zebrane różne fakty, też takie predykcje które mogą się wydarzyć. Między innymi też o autonomicznych samochodach tam było. No dobra to przejdziemy teraz do tematu. Powiedz czym zajmujesz się na co dzień?

Na co dzień pracuję w różnych projektach programistycznych, zajmuję się także trenowaniem głębokich sieci neuronowych, tutaj szczególnie jeśli chodzi o wykrywanie obiektów. Ostatnio wracam do projektu z Udacity, gdzie wraz z drużyną studentów Udacity stworzyliśmy samochód autonomiczny, który miał za zadanie jeździć po torze wyścigowym autonomicznie, miało to miejsce w zeszłym roku w kwietniu podczas zawodów Self Racing Cars w Kalifornii.

Z tego co pamiętam to udostępniałeś też na facebooku, to była uliczka z Warszawy, gdzie jedziesz z tego co rozumiem samochodem i wykrywasz, segmentujesz ludzi, samochody, drogę itd. Bardzo ciekawe.

Dzisiejszym tematem są autonomiczne samochody, i przed tym jak zaczniemy tak naprawdę wyjaśniać co to jest? I może trochę też tak, żeby to lepiej zrozumieć co to jest, to może przez jakieś przykłady albo porównaj czym na przykład różni się autopilot w samolocie od autonomicznego samochodu?

Tutaj z pomocą przychodzi nam standard, który rozróżnia pięć poziomów autonomii, zostało to stworzone przez Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji.

Wyróżniamy poziom zerowy, czyli jest to kompletny brak autonomii, to mamy takie samochody jak były kiedyś, jak są obecnie, które nie mają żadnych systemów wspomagających kierowcę.

Poziom pierwszy zakłada już wspomaganie kierowcy, już takie podstawowe np. utrzymanie na pasie ruchu, czy adaptacyjny tempomat.

Poziom drugi wprowadza już częściową automatyzację, tutaj mamy rozwiązanie autopilot Tesli czy rozwiązania innych producentów samochodów. Te rozwiązania pozwalają na jednoczesne utrzymanie w pasie ruchu i kontrolę prędkości.

Poziom trzeci to warunkowa automatyzacja co przedstawia np. nowe Audi A8, gdzie poniżej 60 km/h samochód jest w stanie jechać cały czas autonomicznie, stając w korku lub poruszając się po mieście. Natomiast po przekroczeniu tej prędkości kierowca musi przejąć kontrolę nad pojazdem, co właściwie wprowadza dodatkowe zagrożenie bo człowiek jest już przyzwyczajony, że samochód dba o bezpieczeństwo. Natomiast powyżej tej prędkość trzeba jednak przejąć kontrole i skupić się na prowadzeniu.

W ramach czwartego poziomu system prowadzi za nas przez zdecydowaną większość czasu samochód i my przejmujemy kontrolę tylko w nagłych przypadkach, i zostajemy o tym uprzedzeni np. 10 sekund wcześniej.

I ostatni poziom, to jest poziom piąty, gdzie już mamy pełną automatyzację. Samochód jest w stanie bez kierowcy dowieźć nas do naszego celu.

Podsumowując w pierwszych trzech poziomach, powiedzmy ten zerowy biorąc pod uwagę, w pierwszych trzech poziomach człowiek monitoruje otoczenie. Natomiast od poziomu trzeciego już system samochodu monitoruje otoczenie wokół nas.

W przypadku samolotu mamy tutaj troszkę inną sytuację, gdyż samochód porusza się na drodze wśród innych samochodów i jest ich znacznie więcej, w ramach tej przestrzeni jaką zajmuje samochód, niż w przypadku samolotu gdzie jednak znacznie mniej jest innych samolotów na tej przestrzeni. Przestrzeń jest znacznie większa. W przypadku samolotów łatwiejsza jest również nawigacja i lokalizacja, gdyż sygnał GPS nie jest zakłócany przez budynki, tunele. I dopuszczamy również większe błędy lokalizacji GPS, gdyż mamy tę przestrzeń jednak dość dużą i bardzo niskie jest ryzyko kolizji. Na drodze potrzebujemy dokładności do kilkunastu centymetrów, żeby poruszać się autonomicznie nawet poniżej.

Brzmi jak autonomiczne samochody mają znacznie większe wyzwania. Właśnie spróbujmy teraz zrozumieć jak to działa? Zwłaszcza jeżeli chodzi o poziomy trzy i w górę. Spróbuj wyjaśnić na przykładach w jaki sposób samochód potrafi zaangażować się w ruchu i podejmować prawidłowo decyzje?

Jeśli chodzi o sterowanie samochodu to wyróżniamy takie klasyczne podejście, gdzie znamy trajektorię, dokładną trajektorię, jaką ten samochód powinien się poruszać, i następnie system sterowania, z tą trajektorią, omijając przeszkody jakie się tu znajdują. To znaczy, inaczej samochody, pieszych, rowery, wokół pojazdu. Także do podejmowania decyzji, podejście takie wymaga bardzo dużych zbiorów danych, natomiast jest ono już możliwe.

Dobra, w takim razie ta wiedza jest zbierana i mamy już większą moc obliczeniową itd., lepsze algorytmy. Ale czy te decyzje są w jakiś sposób współdzielone? Czy każdy samochód jest odizolowany i próbuje sam już podejmować te decyzje?

Obecnie decyzje samochody podejmują samodzielnie, mają połączenie z internetem. Natomiast w obecnej chwili wykorzystuje się internet oraz dane z internetu na potrzeby omijania korków, na potrzeby informacji o zagrożeniach drogowych. Obecnie samochody, które są wypuszczane na rynek nie współdziałają ze sobą, nie mają informacji o wzajemnych ruchach, nie próbują współpracować, ustępować sobie miejsca. Nie ma jeszcze takich rozwiązań.

Waymo, Tesla i wiele innych firm bardzo aktywnie teraz pracują nad rozwojem autonomicznego samochodu. No i właśnie tak z Twojego punktu widzenia jako inżyniera, gdzie technologicznie jesteśmy teraz?

Obecnie Waymo jest na poziomie czwartym, jeśli chodzi o autonomię. Testują swoje samochody już bardzo długo, zwiększają czas jazdy bez dezaktywacji, autonomicznego systemu. Ten czas się bardzo wydłuża, wzrosła bardzo liczba samochodów jakie, Waymo posiada i jakie testuje na drogach, przez co znacznie szybciej pokonują kilometry, tysiące kilometrów swoimi samochodami.

Jeśli chodzi o Teslę, Tesla ma tę przewagę, że wprowadziła produkt komercyjny, który jest kupowany już na całym świecie. I samochody są przygotowane pod powiedzmy, że poziom czwarty. Natomiast obecnie wykorzystywany w autopilocie jest poziom drugi autonomii, natomiast wielką przewagą Tesli jest to, że samochody są na rynku, że one są gotowe. Każdy może je kupić, a gdy osiągną możliwość nawigacji autonomicznej, autonomicznego poruszania się na poziomie wyższym, wystarczy tylko zaktualizować oprogramowanie i każdy będzie już mógł korzystać z tych możliwości.

No to brzmi bardzo ciekawie, to że jak już ten poziom czwarty przez Teslę czy innego producenta zostanie osiągnięty, wystarczy tylko zaktualizować software i już można jechać. To bardzo ciekawa rzecz. Zapytam teraz o Waymo, które testuje prototyp zamawiania taksówek autonomicznych.

W podobnym kierunku też dąży Uber, który dość mocno zainspirował się technologią Google, ale teraz pomińmy ten wątek, dla osób zainteresowanych link. I obie firmy używają między innymi tzw. lidar. Wyjaśnij proszę co to jest ten lidar i czy jest on konieczny dla samochodów autonomicznych? Bo chociażby znów Elon Musk mówiąc o Tesli nadal wątpi, że lidar jest konieczny.

Chciałbym jednak wspomnieć o pracowniku Waymo, bo to bardzo ciekawa sytuacja, przeszedł do Ubera i Google posądził Uber o pobranie od pracownika informacji tajnych, natomiast cała ciekawostka jest taka, że ten spór zakończył się w tym roku, dość niedawno, i Uber nie przyznał się do winy. Natomiast zapłaci Google’owi 245 milionów dolarów i sprawa będzie zamknięta.

Jeśli chodzi o lidary, czyli naprawdę systemy laserowe, skanery laserowe, które mierzą czas lotu światła do obiektu albo zmiany fazy, podczas tego lotu co daje nam dokładny pomiar odległości, wtrącę, że zajmujemy się tutaj z moim kolegą w ramach jego firmy Mandala technologiami laserowymi i tworzymy polskie skanery laserowe 3d, gdzie do obecnych skanerów laserowych tworzymy sprzęt, który pozwala obracać go wokół dodatkowej osi, co pozwala nam uzyskać trójwymiar w każdym kierunku.

Co do wykorzystania skanerów laserowych to jestem w zasadzie po obu stronach, bo z drugiej strony pracuję również w zespole z Udacity gdzie wykorzystujemy tylko kamerę światła widzialnego, zwykłą kamerę do poruszania się samochodu, co robiliśmy w zeszłym roku na torze wyścigowym. Więc z jednej strony wierzę, że jest możliwe zrobienie samochodu autonomicznego tylko na kamerach wizyjnych rozmieszczonych dookoła samochodu, z drugiej strony wiem jakie są ograniczenia bo nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić odległość, gdyż nie zawsze są cechy tak jak w obrazie. Jeżeli mielibyśmy białą ciężarówkę, co zdarzyło się w przypadku Tesli, albo przejeżdżająca w poprzek skrzyżowania, samochód może jej nie zauważyć, może nie ocenić odległości na podstawie obrazu z kamery, no i może się stać tragedia tak jak się stało w przypadku Tesli, gdzie Tesla nie zauważyła ciężarówki i przejechała pod nią, zabijając kierowcę.

Jest to bardzo smutna sytuacja i chcielibyśmy tego unikać, natomiast zastosowanie laserów pozwoli nam tego uniknąć. Powstają teraz nowe technologie laserów, które dają dużo dokładniejsze, dużo gęstsze dane i ciągle spada ich cena. Ostatnio bardzo popularne lasery firmy Velodyne staniały o połowę, tak że jest tutaj krok w dobrą stronę. Co Elon Musk zarzucał laserom, to jest właśnie cena a po drugie on uważa, że jednak same kamery powinny wystarczyć. Natomiast w praktyce zobaczymy.

Rozumiem, znów teraz będzie o Elonie Musk ale teraz zadam pytanie takie bardziej wizjonerskie. Elon Musk jakoś nie tak dawno, czyli w roku 2017 powiedział, że mniej więcej jest produkowane około 100 milionów samochodów rocznie, na całym świecie. Sprawdziłem to, znalazłem statystyki i okazuje się, że przynajmniej około 80 milionów samochodów jest sprzedawana, więc być może nawet produkowane jest około 100 milionów, więc możemy powiedzieć, że liczba jest prawidłowa.

I dalej były rozważania, skoro wszystkich samochodów jest około 2 miliardów, a tyle mniej więcej jest na świecie, no to potrzebujemy gdzieś tak około 20 lat żeby powymieniać tak fizycznie te wszystkie samochody na autonomiczne, czyli stąd można zrobić wniosek, że nawet jeśli technologicznie już jesteśmy gotowi dzisiaj, to to przejście nie będzie natychmiastowe i potrzebuje trochę czasu żeby faktycznie się rozpędzić.

I z drugiej strony powiedział, Elon Musk powiedział, już nawet za 10 lat nasz świat może nas mocno zaskoczyć jeżeli chodzi autonomiczne samochody. No i teraz pytanie: mój syn teraz ma 2 lata jak myślisz czy będzie on potrzebować prawa jazdy na samochód?

To jest fantastyczne pytanie, moi synowie również 2 lata mają teraz, tak że tutaj identyfikuję się z tym. Jeśli chodzi o wdrażanie samochodów to faktycznie potrzebujemy tutaj bardzo dużo czasu i tak jak mówiłem Tesla np. jest na dobrej drodze, bo oni już te samochody jakby wymienili.

Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe samochody no to pytanie brzmi ta

Jak długo ludzie jeżdżą samochodami szczególnie u nas też. Nie kupujemy wszyscy nowych samochodów jednak bardzo duży odsetek ludzi kupuje samochody używane. Nawet kupując nowy samochód ile osób z nas ma ten poziom pierwszy autonomii.

No powiedzmy tempomat zwykły to już jest raczej standard, natomiast jeśli chodzi o utrzymanie pasa ruchu, czy aktywny tempomat, który zwalnia, dostosowuje prędkość do samochodu przed nami, jest to jednak mniej popularne. Pytanie też ile osób kupi np. Audi A8, które teraz ma ten poziom trzeci i jest to dość zaawansowany samochód, albo inne modele. Jednak technologia jest obecnie bardzo droga, wiadomo ceny będą spadać i za 5, 10 lat myślę, że będzie już to w większości samochodów dostępne drugi albo trzeci poziom.

Natomiast myślę, że w ciągu najbliższych 10 lat nie ma się co obawiać, że będziemy mieli na drogach tylko samochody autonomiczne, czy już naprawdę będzie ich bardzo dużo.

Myślę, że to będzie jednak wspomaganie kierowcy, przede wszystkim wspomaganie kierowcy, pytanie na jak dużym poziomie, oby jak najwyższym. Natomiast czy za te kilkanaście lat już nasze dzieci nie będą potrzebować prawa jazdy myślę, że jeszcze to nie ten moment, natomiast trudno przewidywać. Kilkanaście lat temu przecież nie mieliśmy kryptowalut, które teraz wybuchły ostatnio, dużo się mówi i zmieniają świat. Trudno powiedzieć co będzie za te kilkanaście lat, trudno to ocenić.

Rozumiem z jednej strony jest podejrzenie, że potrzebuje to trochę czasu żeby się rozpędzić, ale z drugiej strony świat zmieni się szybciej niż myślimy i jest szansa, że nawet już za 15 lat faktycznie nie będzie potrzebne prawo jazdy.

Właśnie, zapytam jeszcze tak konkretnie o Polskę i o samochody autonomiczne, teraz nawet pominę wątek prawny bo też to pewnie jest duże wezwanie, jak to zezwolić i tak dalej, ale z punku widzenia technicznego, na ile samochód autonomiczny poradzi sobie na polskich drogach?

Jeśli chodzi o polskie drogi tu szczególnie bym się nie bał, bardziej bym się bał w przypadki Indii, gdzie jednak jeżdżenie jest dużo bardziej wymagające. U nas mamy dobrej jakości drogi szybkiego ruchu czy autostrady, mamy dużo nowych dróg i tych dróg będzie się pojawiało coraz więcej, myślę, że na nowych drogach nie powinno być problemu. Jedynym takim większym problemem to są remonty, czy powiedzmy drogi na wsiach, daleko od dużych miast, które są zaniedbane – to już może być dużo trudniejsze.

A jak jest np. z pogodą, bo popatrzmy na Waymo, oni testują swój samochód w Kalifornii, gdzie prawie nigdy nie pada i na pewno nie ma śniegu. W Polsce śniegu powiedzmy nie jest teraz aż tak dużo, ale czasem pojawia się, i jak sobie samochód z tym poradzi? Czy to jest duże wyzwanie, czy to też jest raczej do rozwiązania?

Tutaj widziałem bardzo ciekawe rozwiązanie i śledzę je już jakiś czas. Rozwiązanie z Rosji, bo oni jednak mają troszkę inne warunki pogodowe niż Kalifornia, i w ogóle ich samochód jest troszkę inaczej wyposażony, te kamery są takie bardziej powiedziałbym odporne na warunki, i w razie czego na wandalizm. Oni pokazują jak samochód jest w stanie jechać autonomicznie, jak jest w stanie rozpoznawać znaki drogowe i robić to wszystko w złych warunkach pogodowych, podczas śniegu, deszczu. O ile nasze sensory nie będą zabrudzone przez ten deszcz, śnieg to jesteśmy w stanie wykrywać i nawigować nawet w złych warunkach.

No to brzmi fantastycznie. A teraz jeszcze trochę taka ciekawostka, mówiąc o autonomicznych powiedzmy pojazdach warto powiedzieć, że ten pomysł można adaptować w różnych kierunkach. I ostatnio pojawiło się dość oryginalne zastosowanie, przygotowane przez Nissan, są to autonomiczne trampki, czyli trampki, które potrafią same zaparkować tam gdzie jest wolne miejsce, tam gdzie trzeba. I nawet jest hotel, w którym mało tego, ze trampki same się poruszają, parkują tam gdzie trzeba to też inne rzeczy jak np. pilot czy poduszka też potrafią się posprzątać. No to jest dość zabawne. Czy masz jakieś egzotyczne pomysły jak można zaadaptować wiedzę z autonomicznych samochodów w biznesie?

Jeśli chodzi o wiedzę z autonomicznych samochodów to ja tutaj trochę patrzę takim szerszym spojrzeniem, jednak przez świat robotyki mobilnej, od czego wszystko się tak naprawdę zaczęło bo roboty autonomiczne już są tworzone wiele, wiele lat. Wciąż nie mamy jakichś takich rozwiązań, które działają wszędzie, w każdych warunkach. Natomiast czy mam jakiś egzotyczne pomysły, w tej chwili trudno mi powiedzieć. Natomiast te trampki autonomiczne i ten hotel, to coś niesamowitego, natomiast powiedziałbym, że trudne do uwierzenia, ale przezabawny pomysł na reklamę samochodów.

Ten hotel w sumie teraz jest jednym z najbardziej popularnych pewnie hoteli. On bodajże jest blisko Tokio, z tego co ja pamiętam. To jest taka ciekawostka, że jak masz technologię to można to zaadaptować w różne kierunki. Ciekawostką było, jeśli mówić o robotach, to jak ktoś ma duże przestrzenie, które trzeba non stop monitorować i teraz chodzi ochroniarz, który sprawdza czy wszystko jest ok, to również dobrze może sobie taki robot tam się poruszać albo dziesiątki robotów i mało tego, że robot jest tańszy, bo płacisz tylko wtedy jak kupujesz i serwisujesz ewentualnie, to też potrafi szybciej się poruszać. Nie ma urlopu albo innych ludzkich rzeczy, więc to myślę, że jak najbardziej ma spore zastosowanie w biznesie.

Tutaj jak najbardziej tak. Pracowałem nad takim rozwiązaniem właśnie do ochrony. I zgodzę się z Tobą, to jest jednak znaczące usprawnienie, zastosowanie tego robota, który może tak naprawdę pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu o ile tylko zadbamy o jakiegoś zmiennika na czas ładowania albo opracujemy jakiś system, który będzie pozwalał na ciągłą pracę bez zatrzymań.

Pozwolę sobie teraz zmienić temat, kilka odcinków temu mówiłem o tym, że teraz dzieją się naprawdę ciekawe rzeczy w Chinach. Można się zastanawiać, dyskutować czy to jest uczciwe, nie uczciwe jak rząd zachowuje się wobec ludzi, dostałem różne komentarze, to jest temat rzeka ale ciężko teraz przymykać oko i udawać, że to jest taki trzeci świat, w którym prawie nic się nie dzieje. No i właśnie, pytanie do Ciebie: jak wygląda rozwój autonomicznych samochodów w Chinach?

Chiny obecnie fantastycznie się rozwijają, także w temacie samochodów autonomicznych. Tutaj Baidu jednak gra ogromną rolę, wprowadzili platformę Apollo. Obecnie to jest już testowane na drogach publicznych. Apollo jest już w wersji 2.0. Platforma Apollo skupia się na otwartych danych na udostępnianiu tych danych, i wprowadzają również symulator, który pozwala na sprawdzenie swoich rozwiązań, na testowanie, i na analizę zachowań samochodu, i prawda różnych sytuacji na drodze.

Microsoft również ostatnio stworzył taki projekt o nazwie AutonomousDrivingCookbook gdzie można wytrenować model deeplearningowy, on jest dostępny na GitHubie. No i w ten sposób nauczyć kierować się samochodem, używając tylko jednej z kamer skierowanych do przodu, jako wizualnego wejścia. No i pytanie jest takie: o ile łatwiej jest stworzyć własny pojazd autonomiczny i poleć proszę osobom zainteresowanym jak najlepiej do tego tematu się zabrać?

To może zacznę od polecenia, chciałbym polecić szczególnie kurs Self Driving Car Nanodegree organizowany przez Udacity, brałem w nim udział i zdecydowanie polecam każdemu, kto chce zająć się tematem samochodów autonomicznych. Symulator AirSim Microsoftu pozwala nam uzyskać dane do trenowania sieci neuronowych. Wśród tych danych mamy obrazy, obrazy jakie są widziane przez kamerę zamontowaną z przodu naszego symulowanego samochodu. Od razu mamy analizę, które piksele należą do jakich klas obiektów oraz mamy informację na temat głębi, czego nie mamy ze zwykłych kamer w samochodzie. Więc możemy trenować nasze sieci neuronowe aby automatycznie dostarczały informacje na temat głębi, na podstawie obrazu albo klasyfikowały nasze obiekty, które widzimy.

Mówiąc o nauce autonomicznych pojazdów warto też wspomnieć, że chodzi o coś więcej niż jeżdżenie tylko po powierzchni i np. można tworzyć autonomiczne latające pojazdy. Już wspomniałeś i poleciłeś Udacity, to oni też nie tak dawno uruchomili nowy kurs dla właśnie latających pojazdów. No i pytanie jak myślisz na ile to jest przyszłościowy kierunek myślenia? Być może już za jakiś czas nie będziemy się poruszać w takim 2d, no bo w tej chwili mamy właściwie 2d, bo samochód jedzie po drodze tylko być może będzie 3d, jak myślisz?

Jeśli chodzi o ten kurs jest on bardzo chwytliwie nazwany Flying Car Nanodegree, który sugeruje, że będziemy mieli tutaj do czynienia z samochodami, które latają natomiast, no nie, są to jednak drony i nauka jest tutaj skoncentrowana na dronach, w jaki sposób drony działają, w jaki sposób jakie tam algorytmy są stosowane, w jaki sposób dron utrzymuje swoją pozycję i wszystko co związane z dronami. Jako przygotowanie właśnie pod samochody latające.

Natomiast co do latających samochodów mieliśmy zdaje się na czerwiec zeszłego roku planowaną premierę latających taksówek w Dubaju. Natomiast nic takiego nie miało miejsca. Niestety to nie działa tak jakbyśmy chcieli i w praktyce wygląda to jak człowiek, który siedzi na dronie i wokół ma wszystkie śmigła, które mogą, go zabić w każdej chwili. Więc jeśli chodzi o bezpieczeństwo i może jakieś takie wdrożenie w najbliższym czasie no jest jeszcze to dość odległe.

Pozostaje także kwestia zasięgu, który będzie dość ograniczony biorąc pod uwagę zużycie energii przez te śmigła, no i jednak udźwig takiego pojazdu.

No dobra to w takim razie można jeszcze potraktować jako science fiction, jeśli chodzi o latające samochody. Zadam takie bardzo praktyczne teraz pytanie: czy samochód autonomiczny naprawdę jest autonomiczny? I teraz mam na myśli czy taki samochód wymaga ciągłego łącza z kimś? Również czy da się z zewnątrz, przynajmniej w teorii, sterować samochodem i jeśli tak to na ile to jest niebezpieczne pod tym kątem? Bo jak jakiś haker się włamie, a wiadomo że do każdego systemu można się włamać to co się wtedy stanie? Powiedz co wiesz na ten temat?

W filmie „Szybcy i wściekli”, w ostatniej części, mieliśmy taką wizję, jakby to wyglądało gdyby hakerzy przejęli kontrolę nad wszystkimi samochodami, przy założeniu że wszystkie samochody mają już tą funkcję autonomii, no i to jest jednak straszna wizja. Trochę taka przerażająca i póki co nie jest to jeszcze możliwe.

Pokazane są próby jak się włamać do Tesli czy do innych samochodów, zakończone sukcesem. Natomiast wiadomo tak jak w każdym oprogramowaniu, prędzej czy później znajdzie się jakąś furtkę, jakąś dziurę która jest niezałatana i nikt na to nie zwrócił uwagi. Tak jak mieliśmy niedawno problemy z procesorami, wszystkimi tak naprawdę, więc myślę, że tutaj trudno zadbać o takie bezpieczeństwo.

To ciągłe łącze raczej tutaj nie ułatwi tego bezpieczeństwa. Natomiast czy samochód musi mieć ciągłe podłączenie do internetu? Tutaj myślę, że są dwa podejścia, bo mamy problemy z infrastrukturą jeśli chodzi o drogi, autostrady, drogi ekspresowe jeśli chodzi o dostęp do bezprzewodowego internetu. Ten dostęp jest jednak ograniczony, a na pewno przepustowość.

Dąży się do tego by samochody miały wszystko co jest potrzebne: informacje na temat infrastruktury, dokładne mapy. Jest taki ten HD maps, termianal odnoszący się do bardzo dokładnych map otoczenia, z informacjami gdzie są rozmieszczone pasy, z szerokościami tych pasów i bardzo dokładne informacje metryczne. Jeżeli mamy taką mapę w samochodzie, jeżeli mamy system, który jest w stanie lokalizować się na tej mapie, samochód może jeździć bez ciągłego połączenia z internetem, z jakimś dużym systemem.

Natomiast łącze na pewno będzie potrzebne bo myślę, że firmy będą chciały gromadzić informację gdzie samochody się znajdują, a też taka informacja pomoże nam później jeśli chodzi o wzajemne poruszanie się samochodów, informację o korkach, wybór lepszej drogi.

Kolejne pytanie, które też bardzo martwi to teraz jak sobie poradzić z wszystkimi wyzwaniami etycznymi, który wprowadzą samochody autonomiczne? Jest wiele przykładów książkowych i pytanie też jest takie dojść wprost: czy etyka i ta cała otoczka rozwija się równolegle z aspektem technologicznym czy jest bardzo zacofana jak myślisz?

Bardzo ciekawe badania zostały przeprowadzone na MIT gdzie stworzono moral maschine rozwiązanie, które pozwalało ocenić, kto powinien zostać zabity w przypadku wypadku, czy samochód powinien chronić pasażerów czy powinien oceniać w kogo powinien wjechać omijając np. dojeżdżając do przejścia dla pieszych, gdzie nie jest w stanie wyhamować, czy powinien wjechać w osoby na przejściu dla pieszych, czy zjechać gdzieś na bok i trafić w kogoś innego?

Tutaj w ramach tego badania ludzie odpowiadali wybierając jedną z dwóch sytuacji, w której zawsze ktoś ginął tylko oni oceniali kto powinien zginąć. Myślę, że te badania obecnie są jednak w kategoriach ciekawostki, bo są tworzone ciągle badania na temat aspektów etycznych, jeśli chodzi właśnie o samochody autonomiczne, natomiast myślę, że w praktyce to nie będzie miało tak dużego znaczenia jak uważamy, że będzie miało, bo jednak nie często mamy taki problem, i jest to problem dotyczący jednak bardzo małego odsetka czasu jazdy. Więc myślę, że to nie jest tak bardzo ważne jak ten aspekt technologiczny, natomiast można prawda analizować, można gdybać, natomiast w praktyce to nie będzie miało tak dużego zastosowania.

Myślę, że nawet z tym testem MIT to też ta odpowiedź jest taka na zasadzie uczciwości, albo rozsądek podpowiada jak zrobić lepiej, natomiast jeżeli wziąć tych wszystkich ludzi i przetestować ich na własnej skórze to podejrzewam, że odpowiedź będzie zupełnie inna, ale to też trochę od psychologii ludzi, że jak siedzisz w ciepłym miejscu na foteliku to zawsze jesteś bohaterem, ale jak chodzi o twoją własne życie to nawet nie zdajesz sobie sprawy jak na podświadomości decydujesz, ale to jest taka ciekawostka.

Dobra, to zadam Ci takie pytanie już prawie, że pod sam koniec jakie są największe wyzwania rozwoju pojazdów autonomicznych?

Jednym z największych wyzwań jest zmniejszenie ceny tych pojazdów, opłacalności, żeby te pojazdy były kupowane, żeby ludzie mieli do nich dostęp. Oczywiście również wyzwaniem jest niezawodność, nad czym doskonale pracuje Waymo. Już w 2017 przejechali 4 miliony mil autonomicznie i to tempo wzrasta.

Największe wyzwanie też jest jakieś sprytne przejście z tego poziomu trzeciego do poziomu czwartego, gdzie usypiamy czujność pasażera a potem np. przy jakichś innych warunkach wymuszamy, że on powinien jednak prowadzić. To też może być trudne.

Nawiązując do tego ostatniego, to też nad tym często się zastanawiam, bo nawet nie korzystając z autopilota tylko taki zwykły cruise control kiedy jedziesz, jedziesz tak trochę szybciej niż zwykle i nagle powiedzmy remont drogi, a przedtem jechałeś 20 minut bez żadnej, jakiejś większej interakcji to też czuje się takie trochę napięcie, tak jakby musisz się obudzić, chociaż przez cały czas trzymałeś kontrolę, tylko tak trochę zasypiasz i myślałem nad tym, a co jeżeli ja przez 20 minut w ogóle nic nie kontroluję a potem nagle muszę przejąć kontrolę.

To może być takie dość skomplikowane a jeszcze co ciekawe, że jeżeli człowiek przez dłuższy czas nie będzie kierować samochodem, no to on traci tę umiejętność, tak jak każdą inną umiejętność i to też pytanie czy co jakiś czas każdy będzie musiał symulować w swoim mózgu powiedzmy tak wirtualnie, że prowadzi samochód, to już tak zostawmy na później.

A teraz zadam takie pytanie jako ciekawostkę, w tym czasie kiedy cały świat opowiada o Elonie Musk, który wysłał swój samochód na Marsa, no bo gdzie jeszcze można i w tym czasie, mniej więcej może trochę wcześniej, razem z kolegą pracowałeś nad robotem, czy jego fragmentem, który właśnie został wysłany też na Mars. Powiedz coś więcej o tym projekcie?

To jest bardzo ciekawa sytuacja, gdzie pod koniec zeszłego roku dostarczaliśmy nasz skaner laserowy do uniwersytetu w Austrii, gdzie okazało się, że oni chcą zastosować tę głowicę laserową do misji na Marsie, gdzie ta misja odbywa się w lutym 2018. Robot przez dwa miesiące był w transporcie. Robot został odpakowany przez astronautów, mieli instrukcję jak to wykonać i z takich właśnie śmiesznych rzeczy to cała ekipa obserwowała już z Marsa, z pustyni w Omanie, obserwowali z Marsa jak ta rakieta leci na Marsa, więc to była też taka ciekawa sytuacja.

Jaki projekt planujesz zrealizować w najbliższym czasie?

W najbliższym czasie to oczywiście Self Racing Cars 2018, czyli zawody samochodów autonomicznych na torze wyścigowym w Kalifornii. Rzecz będzie miała miejsce w marcu tego roku, i tutaj planujemy przyjechać. Celem tych zawodów jest najszybsze pokonanie okrążenia, jak najkrótszy czas przejazdu jednego okrążenia. Drużyna, która uzyska ten czas wygrywa, my zastosujemy sieci neuronowe do sterowania samochodem.

Z innych ciekawych projektów, gdzieś tak cały czas czeka na mnie powrót do generatora teorii spiskowych, gdzie planujemy wraz z Profesorem Marcinem Napiórkowskim stworzenie wersji 2.0 gdzie już będą wykorzystane sieci neuronowe do tworzenia nowych teorii spiskowych na podstawie różnych nowych wydarzeń.

Mnie to bardzo ciekawi. Mam nadzieję, że w jakiś sposób tam link dotrze do mnie jeżeli chodzi o te projekty. Jeżeli chodzi o wersję pierwszą też możemy podlinkować, jeśli taki link istnieje. I ostatnie pytanie już na dzisiaj, jak ktoś będzie chciał się z Tobą skontaktować, a myślę, że takich osób trochę będzie, bo robisz ciekawe rzeczy, to jak mogą to zrobić?

Można mnie znaleźć na moim kanale na Youtube Karol Majek i drugie miejsce to jest moja strona, mój blog.

Dzięki wielkie Karol za Twój czas i za Twoją energię, którą poświęciłeś. Dzięki tej wiedzy mam nadzieję, że dużo więcej osób zrozumie o co chodzi w autonomicznych pojazdach, jakie są wyzwania. No i też dzięki za to że udało się nagrać mimo tych różnych wyzwań, które mieliśmy między innymi także zdrowotnych i mam nadzieję, że było warto.

Bardzo Ci dziękuję za to, że mnie zaprosiłeś do wzięcia udziału w tym podcaście. Jest mi bardzo miło, bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich słuchaczy.


Karol przygotował dla Ciebie prezent “Samochody autonomiczne”, żeby dostać go należy zapisać na newsletter. Jeśli już tam jesteś, to proszę sprawdź swoją skrzynkę, prezent już tam na Ciebie czeka.

Teraz chwila refleksji ponieważ historia zatoczyło pierwsze koło…

Czy wiesz, że 14 marca 2017, czyli mniej więcej rok temu, pojawiły się dwa nieśmiałe odcinki na BiznesMyśli? Od tego momentu minął rok, czy to dużo czy mało?

W tym czasie udało się zrobić wiele i moje życie bardzo się zmieniło. Zazwyczaj jestem przyzwyczajony do tego, żeby trzymać swoje oczekiwania na poziomie zero (w szczególności w odniesieniu do innych). To znaczy staram się niczego nie oczekiwać od ludzi, wtedy życie jest szczęśliwsze i prostsze.

Z drugiej strony, założyłem sobie osiągnięcie pewnych progów. Jeśli osiągnię to – warto to kontynuować dalej. Muszę przyznać, że na obecną chwilę jestem bardzo zadowolony z podjęcia decyzji o nagrywaniu BiznesMyśli. Mimo tych wszystkich lęków, z którymi musiałem się zmierzyć w wewnątrz siebie (i nadal walczę, mój perfekcjonista też ciągle “czuwa”), teraz wiem, że to była jedna ze słusznych decyzji w moim życiu…

Obecnie jest ponad 40 tys. pobrań. Chociaż, warto tutaj wyjaśnić, że dość szybko zorientowałem się, że nie chodzi tutaj o liczbę. Więcej o tym wspomniałem na zeszłorocznej konferencji PolCaster. Człowiek dość często popełnia błędy, kiedy próbuje porównywać się z kimś innym albo nakręcać się liczbami. Wtedy nagle w głowie rodzą się demony, które przejmują nad Tobą władzę. Również tam byłem… Teraz staram się stosować porównania coraz rzadziej i jeśli jednak robię to, to ostatecznie próbuję porównywać się ze sobą.

Wiem, że teraz nagrywanie podcastów staje się coraz bardziej popularne i to jest fajne. Tylko powiem szczerze, że robienie tego w sposób systematyczny jest trudne. Pamiętam różne przypadki, kiedy np. byłem na urlopie, ale wiedziałem, że i tak muszę skończyć odcinek, więc siadałem wieczorem i robiłem to. W życiu zawsze coś się dzieje, szczególnie jeśli masz małe dzieci, ale nawet wtedy zajmowałem się tym – dość często po nocach. Co jak czas pytam siebie:

“Czy nie przesadzasz? Po co to robisz?”.

Mam różne odpowiedzi i w zależności od momentu, w którym pytam, nawet czasem próbuję tłumaczyć się sam przed sobą, ale gdzieś wewnątrz czuję, że warto.

Dlaczego? Dlatego, że rzeczy dookoła mnie zaczęły się zmieniać. Wcześniej miałem wizję, ale mniej wpływu na rzeczy, które się toczą. Oczywiście nadal jestem zwykłym człowiekiem, tylko poznaje ludzi, którzy dają mi wiarę, że to zmierza w dobrym kierunku.

Oprócz czasu, którego wymaga podcast, również pojawiły się wydatki na jego tworzenie. Ostatnio gdy sprawdzałem, to jego koszt wyniósł już ok. 10 tys. złotych. Część z tego poszła na sprzęt, część na różne eksperymenty, ale również koszt na podnoszenie jakości. Mniej więcej w połowie roku zacząłem zlecać montaż. Sam proces był dla mnie ciekawy, ale zajmowało mi to zbyt wiele i musiałem wybierać. Również osiągnąłem ten poziom, na którym uznałem, że mogę to zadanie delegować. Swoją drogą, jeśli potrzebujesz pomocy z montażem, to daj mi znać. Znam osobę, która jest w tym dobra :).

Druga osoba wspiera mnie z tekstami. Wszystkie treści, które słuchasz lub czytasz na biznesmysli.pl, są tworzone przeze mnie, natomiast z punktu widzenia języka tekst, a w szczególności jego stylistyka, wymaga poprawy. „Lubię” czasem coś przekręcić 🙂

Również mam wsparcie z tworzeniem grafiki i jeszcze kilku innych drobnych rzeczy. W ten sposób wokół jednego pomysłu rodzi się mały zespół. Pamiętam, że przez jakiś czas rozważałem jak utrzymywać podcast. Entuzjazm to super sprawa, ale za rachunki trzeba płacić. Na początku myślałem o czymś w rodzaju Patronite. Wiem, że to może działać i jestem prawie pewny, że też mogło zadziałać u mnie, ale ciągle miałem wątpliwości czy mogę sobie na to pozwolić. Zastanawiałem się czy nie będę się czuł zbyt zobowiązany i czy zostanie to, co dla mnie jest ważne – czyli moja wolność. Chodzi mi o możliwość mówienia, prowadzenia i tworzenia podcastu w taki sposób, w jaki czuję, że warto robić, bez konieczności tłumaczenia i wyjaśnienia dlaczego tak…  

Natomiast, fajnie udało się połączyć podcast z kursem, który prowadzę. Część uczestników, faktycznie poznała mnie poprzez podcast i w ten sposób stali się oni, jak czasem mówię, inwestorami BiznesMyśli. Natomiast dla mnie to jest na tyle wygodne, że nadal mam wolność. Dla Ciebie to oznacza, że podcast będzie miał duszę, dobrą energię i możliwość eksperymentowania. Chociaż od razu przepraszam, jeśli część z nich będzie mniej udana. Staram się szybko wyciągać wnioski, ale czasem trzeba coś popsuć, żeby umieć stworzyć coś lepszego.

Trochę zmieniając temat, żeby móc omówić to z innej perspektywy. Jestem typowym introwertykiem. Wiem, że to brzmi dziwnie ponieważ ostatnio prawie co tydzień występuję publicznie dla ok. 100 osób, czasem jest ich mniej czasem więcej. Natomiast, dla mnie każde takie wystąpienie to wysiłek energetyczny i kolejne zwycięstwo nad sobą. Robię to dlatego, żeby… obudzić, zainspirować i włączyć myślenie ludzi.

W odróżnieniu od ekstrawertyków, zwykle po rozmowie z większą grupą ludzi (dla mnie grupa to więcej niż jedna osoba), muszę schować się i naładować baterię. Swoją drogą, podcast jest na tyle ciekawą formą dzielenia się wiedzą, że jestem prawie pewny, że aktualnie wiesz o mnie znacznie więcej, niż większość ludzi, którzy znają mnie na żywo. Mówię na przykład o kolegach z pracy (no chyba, że właśnie słuchają podcastu). To jest taki paradoks, że jestem znacznie bliżej ludzi, którzy są znacznie “dalej” ode mnie.

Dlaczego? Tak po prostu jest, przez dłuższy czas trzymałem gdzieś w siebie różne pomysły, przemyślenia. Bałem się o tym mówić, nie widziałem, żeby ktoś interesował się tym na tej samej fali. To dlatego mało kto z moich znajomych wie o czym myślę, co rozważam i o czym marzę. Ostatnio przeprowadziłem ciekawą rozmowę z żoną, która powiedziała mądrą myśl, że dla mnie podcast stał się trochę odskocznią, bo wcześniej to głównie ona musiała mnie wysłuchiwać 🙂

Możesz zapytać, jakie są dalsze plany strategiczne? Powiem szczerze, uznałem że w przypadku podcastu będzie lepiej ich nie mieć…. Dlaczego? Robię to co się udaje i próbuję tylko nie zepsuć.

Natomiast na poziomie taktycznym – mogę zdradzić – że mam listę tematów, które chcę poruszyć w najbliższych miesiącach. Również zdradzę, skoro już i tak sporo rzeczy powiedziałem, że o jednym z nich, myślę co jakiś czas, ale trochę bałem się go poruszać, bo… jest dość ważny, ale to również skomplikowane. Nie wiem również na ile jestem odpowiednią osobą, aby zajmować się tym tematem. Natomiast dostaję z różnych stron pytania na ten temat, czasem wręcz prośby i uznałem, że spróbuję… podzielę się swoimi subiektywnymi przemyśleniami w tej kwestii. Chodzi o przyszłość naszych dzieci i jakieś porady z tym związane. Już zacząłem pracować nad tym, ale ten odcinek pewnie pojawi się w okolicy maja, może nawet później.

Idąc dalej. Przyznam, że cieszy mnie to wsparcie, które dostaję. Był przypadek, jeszcze na początku, kiedy wrzuciłem część odcinka zamiast całego (pewne problemy techniczne). Bardzo ucieszyło mnie to, że dostałem prawie natychmiast informację o tym i propozycje pomocy. Nie było “hate’u”, który teraz jest tak bardzo popularny…. Była to sytuacja na Facebooku, kiedy napisałem samodzielnie post (bez korekty) i oczywiście było tam się do czego doczepić. Znalazł się jeden dobry człowiek, który napisał cytując: “Wypadałoby nad językiem polskim popracować…”. Najciekawsze jest to, że zgadzam się z tym i pracuję, dlatego nie próbowałem bronić się. Spodobało mi się coś innego – otrzymałem prywatną wiadomość, żeby się tym nie przejmować. Dostałem również poprawiony tekst (w tym przypadku chodziło o post na FB). To jest super. To jest bezcenne.

Już na koniec. Dla mnie jest to bardzo pokrzepiające, gdy dostaję wiadomości z informacją, że nadawca zaczął zastanawiać się nad swoim życiem, nad tym co dzieje się dookoła i co on może zmienić. To mnie cieszy i to bardzo. Chociaż, gdy ktoś mnie zna prywatnie, to może śmiało potwierdzić, jak jest mało rzeczy, w szczególności materialnych, które mnie radują. Owszem żyję w świecie materialnym, dlatego gdy jest taka potrzeba to operuję tylko na poziomie logiki. Ale w tym samym czasie, można powiedzieć gdzieś w innym wymiarze – wewnątrz mnie, jest dziecko, które naiwnie wierzy, że świat może być lepszy, bardziej sprawiedliwy. Dziecko, które bardzo docenia w ludziach rozwój i myślenie.

Z całego serca życzę Ci, abyś znalazł w życiu swoją ścieżkę i mimo różnych trudności nią podążał, ponieważ gdzieś wewnątrz będziesz czuł, że idziesz w dobrym kierunku. Dziękuję za Twój czas, Twoją uwagę i chęć rozwoju. Wszystkiego najlepszego i do usłyszenia.

Jestem na

Vladimir

Podcaster at Biznes Myśli
Ponad 10 lat temu zacząłem programować. Od 2013 roku zacząłem pracować z uczeniem maszynowym (od strony praktycznej). W 2015 założyłem inicjatywę Data Workshop. W 2017 zacząłem nagrywać podcast Biznes Myśli. Jestem perfekcjonistą w sercu i pragmatykiem z nawyku. Lubię podróżować. Obecnie pracuję jako architekt w General Electric.
Jestem na
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *