Moje skromne porady przed nagraniem wywiadu

Skoro jesteś na tej stronie, prawdopodobnie będziesz gościem podcastu Biznes Myśli. Z czego bardzo się cieszę :).
Mnie również bardzo zależy na tym, żeby nagranie wyszło jak najlepiej. Dlatego tu są wskazówki, aby pomóc Ci przygotować się.
Wiem, że dla osób które nigdy albo rzadko udzielają wywiadu, to może być stresujące. A stres, jak wiadomo, potrafi wszystko zepsuć… Każdy ma swoje „metody” do walki ze stresem. Myślę, że zwykły spokojny oddech przez kilka minut przed nagraniem pomoże.
Informacja o podcaście
- Podcast zaczął swoje życie 14 marca 2017. Obecnie (grudzień 2019) jest ok. 160 tysięcy odsłuchań sumarycznie (mniej więcej każdy odcinek ma ok. 1500-2000 pobrań) i cały czas rośnie.
- Tematem przewodnim jest sztuczna inteligencja i dlatego warto się go trzymać (oczywiście wszystkie tematy na styku również mile widziane np. DataScience lub inne innowacyjne technologie, które stykają się z AI i ML).
- Misją podcastu jest pokazanie korzyści użycia uczenia maszynowego dla biznesu oraz dotknięcia tematów etycznych i odpowiedzialności w tym obszarze. Dlatego zastanów się, jak możesz w tym pomóc.
- Grupa docelowa — to są przedsiębiorcy, ludzi z biznesu (to mogą być małe biznesy, jak i przedstawiciele dużych korporacji), ale również i młodsze osoby (studenci, czy tuż po studiach). Wszystkich łączy to, że mają otwarty umysł, interesują się tematem sztucznej inteligencji i są ciekawi różnych wydarzeń.
- Staraj się mówić jak najprostszym i zrozumiałem językiem, podawać więcej przykładów z życia wziętych (staraj się unikać zaawansowanego żargonu czy technicznej terminologii). O ile jest to możliwe więcej konkretów, liczby czy inne fakty. Będę Ci bardzo wdzięczny (jak i słuchacze), jeśli wywiad będzie dawał konkretną wartość, inspirował lub skłaniał do działania.
- Twoje doświadczenie to największy skarb, dlatego zastanów się, jak możesz podzielić się tym, co wiesz w prosty i zrozumiały sposób. Opowiadanie historii z własnego życia zawsze działa skutecznie (tak już mózg ludzki funkcjonuje).
- Zawsze miłe widziane są bonusy dla słuchaczy. Nie chodzi tylko o materialne rzeczy (jak książka czy kurs, ale to też może być), bardziej o udostępnienie czegoś wartościowego. Na przykład to mogą być twoje przemyślenia (mapa myśli), estymacja w excelu jakiegoś wydarzenia (albo koszt czegoś) czy artykuł lub coś innego, co może dać wartość i zainspirować słuchaczy. Nie chcę narzucać szablonów, bardziej motywuję do przemyślenia.
Kontrolna lista przed nagraniem
-
Zrób kilka ćwiczeń dykcyjnych, żeby rozgrzać usta i gardło (bardzo proste, ale pragmatyczne).
-
Postaraj się zapewnić, aby miejsce, w którym będziesz nagrywać — było ciche.
- Zamknij okna, drzwi, również poproś domowników o ciszę i powieś na drzwiach kartkę „Uwaga, nagranie!” :).
-
Zwróć uwagę, czy nie ma dźwięków w tle (pralka, zmywarka, wentylator itp.).
- Wyłącz lub przełącz w tryb samolotowy urządzenie przenośne (komórka, tablet i inne).
- Nagranie odbywa się przy pomocy projektu zencastr.com, który działa w przeglądarce Firefox lub Chrome.
- Wyłącz wszystkie programy, które wydaję dźwięki (konto pocztowe, chaty i inne).
- Przygotuj szklankę z wodą (bez bąbelków), mówienie przez godzinę często jest wyzwaniem dla gardła (ale proszę pij wodę tylko kiedy skończysz mówić zdanie, wtedy to można wyciąć bez żadnych strat).
- Przygotuj mikrofon (idealnie statyczny) i słuchawki (mogą być zwykle z iphone czy inne podobne).
- Ostatnia reguła, zero stresu, dobry humor, bo nawet jak coś powiesz źle, zawsze to można będzie wyciąć. Pamiętaj, że jak „zaplączesz” się, to wtedy zatrzymaj się na chwilę, pomyśl co chcesz powiedzieć i powtórz jeszcze raz frazę czy zdanie od początku. Do usłyszenia niebawem!